CERTYFIKOWANY DORADCA LAKTACYJNY. POŁOŻNA AGNIESZKA NAWRACAJ

CO TO SĄ BANKI MLEKA

Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Banki mleka powinny być nieodłącznym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem, szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczną matkę jest utrudnione. Działalność banków mleka trzeba traktować jako stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom w dostępie do najlepszego, naturalnego pokarmu. Gromadzenie mleka Honorowych dawczyń w banku gwarantuje prawidłowe i bezpieczne jego zagospodarowanie z korzyścią dla potrzebujących dzieci, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore. Pozostaje to w zgodzie ze wskazaniami AAP (ang. American Academy of Pediatrics, 2012) oraz wspólną Rezolucją WHO i UNICEF, zgodnie z którą: „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt” (WHO & UNICEF Join Statement, 1980) oraz stanowiskiem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia) z 2014 r. Promocja karmienia piersią jest wymagana szczególnie tam, gdzie karmienie to napotyka przeszkody i bariery. Jedną z poważniejszych przyczyn braku możliwości karmienia swojego dziecka jest poród przedwczesny. Noworodki urodzone przed 37 tygodniem ciąży, dla których pokarm mamy ma szczególne znaczenie terapeutyczne, paradoksalnie są w grupie ryzyka dzieci karmionych sztucznie.

źródło: Fundacja Bank Mleka Kobiecego

CHCĘ ODDAĆ POKARM DO BANKU MLEKA

Dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa, to znaczy, że dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji z tytułu oddawania swojego mleka. Jednak jest wyposażana w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu. Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wstępny wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na obowiązkowe badania w kierunku: HIV (wirus wywołujący AIDS), zapalenia wątroby typu B i C , kiły. Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę (jak kawa, herbata, cola), przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na ostrą lub przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania pewnych leków), choruje na gruźlicę, przyjmowała hormon wzrostu, była w ostatnim okresie szczepiona przeciw niektórym chorobom. Jeśli chciałabyś zostać dawczynią lub masz więcej pytań skontaktuj się z najbliższym dla swego miejsca zamieszkania bankiem mleka kobiecego - znajdź swój bank. Jeśli zgromadziłaś zapasy zamrożonego mleka, których Twoje dziecko nie wykorzystało, ale nie jesteś dawczynią pokarmu, możesz przekazać mleko do badań naukowych. Niestety ze względu na procedury banku mleka kobiecego pokarm od wcześniej nie przebadanej i zakwalifikowanej jako dawczyni pokarmu matki nie może być przekazywany beneficjentom banku (wcześniakom, dzieciom chorym). Jednak ten pokarm może być wykorzystany przez naukowców, którzy rozwijają wiedzę na temat wartości pokarmu kobiecego i w ten sposób ulepszają procedury związane z funkcjonowanie banków mleka kobiecego. Ten dar też jest bardzo cenny!

źródło: Fundacja Bank Mleka Kobiecego

POTRZEBUJĘ POKARM DLA MOJEGO DZIECKA

Idea banków mleka kobiecego ma na celu stworzenie możliwości żywienia mlekiem kobiecym najbardziej potrzebujących hospitalizowanych noworodków; a więc ciężko chorych, urodzonych przedwcześnie. Dla tych dzieci mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem od którego może zależeć ich życie. Potrzeby tych dzieci są realizowane w pierwszej kolejności. Jeśli Twoje dziecko znajduje się w tej grupie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli w szpitalu, w którym przebywa Twoje dziecko nie ma banku mleka kobiecego, może on nawiązać współpracę z Regionalnym Bankiem Mleka Kobiecego i stamtąd otrzymywać pokarm dla swoich pacjentów. Znajdź swój bank. Jeśli twoje dziecko jest zdrowe najlepiej, aby biologiczna matka podjęła karmienie piersią najszybciej jak to możliwe po porodzie. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, zdrowy noworodek mógłby korzystać dopiero z nadwyżek mleka znajdujących się w zasobach banku mleka. Jednak każda taka sytuacja musi być indywidualnie rozpatrywana w placówce banku mleka właściwej dla miejsca zamieszkania matki i jej dziecka.

źródło: Fundacja Bank Mleka Kobiecego

Bank mleka w Krakowie

Bank Mleka Kobiecego przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK w Krakowie
ul. Ujastek 3,
31-752 Kraków
Magdalena Jarosz Koordynator Banku Mleka,
email: m.jarosz@ujastek.pl