CERTYFIKOWANY DORADCA LAKTACYJNY. POŁOŻNA AGNIESZKA NAWRACAJ

Stanowisko Fundacji Bank Mleka Kobiecego w sprawie bezpieczeństwa oraz potencjalnych korzyści płynących z dzielenia się mlekiem kobiecym z banków, od dawczyń posiadających odporność na COVID-19.

Aktualizacja stanowiskaw sprawie szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 kobiet w okresie laktacji wydanego dnia 14 stycznia 2021 roku

STANOWISKO WHO - COVID A KARMIENIE PIERSIĄ

WHO zaleca, by matki z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19 były zachęcane do podjęcia lub/i kontynuowania karmienia piersią. Matki powinny być poinformowane, że korzyści płynące z karmienia piersią przewyższają potencjalne ryzyko transmisji choroby. Matki z dziećmi powinny mieć możliwość pozostania razem dzień i noc w systemie rooming-in i mieć możliwość praktykowania kontaktu skóra do skóry oraz kangurowania, zwłaszcza bezpośrednio po porodzie, a gdy kobieta chce karmić piersią należy ją wspierać w tej decyzji, niezależnie od podejrzenia bądź wyniku testu w kierunku COVID-19.

STANOWISKO KUKP W SPRAWIE ZALEŻNOŚCI MIĘDZY PRÓCHNICĄ UZĘBIENIA U DZIECKA A DŁUGOŚCIĄ KARMIENIA PIERSIĄ

Karmienie piersią wywiera ochronny wpływ na wytwarzanie się próchnicy uzębienia. Składniki zawarte w mleku ludzkim hamują adhezję Streptococcus mutans do powierzchni hydroksyapatytów pokrytych śliną. Dodatkowo wykazano, że kazeina, laktoferyna oraz przeciwciała IgG i IgA obecne w mleku matki hamują procesy adhezji i tworzenia biofilmu bakteryjnego (płytki nazębnej) na powierzchni zębów, podstawowych czynników przyczynowych procesu próchniczego uzębienia. Potencjalnie próchniczotwórczy wpływ wyższego niż w mleku krowim stężenia laktozy w mleku kobiecym jest zminimalizowany przez zmniejszony czas kontaktu mleka z uzębieniem podczas karmienia piersią w porównaniu do karmienia przez smoczek. To protekcyjne działanie przeciwpróchnicze karmienia z piersi w porównaniu do karmienia butelką wynika z samej mechaniki ssania. Mleko wypływa z brodawki piersiowej usytuowanej w tylnej części jamy ustnej. Pokarm z piersi przedostaje się do gardła i przełyku w sposób precyzyjny, w znacznym stopniu omijając zęby. W porównaniu ze ssaniem z butelki, z której wydostające się mleko obmywa zęby, kontakt mleka wypływającego z piersi z zębami jest niewspółmiernie krótszy. Dodatkowo, jeśli dziecko zaśnie z brodawką w jamie ustnej, ale nie będzie jej stymulować, mleko nie będzie wypływać, a zatem nie  będzie zalegało w jamie ustnej. Karmienie butelką natomiast powoduje ciągły wypływ mleka, więc większa jego objętość może zalegać w jamie ustnej, co zwłaszcza nocą będzie przyczyniać się do nasilonej fermentacji i spadku pH treści jamy ustnej dziecka. W związku z licznymi i dobrze zbadanymi korzyściami płynącymi z długotrwałego karmienia piersią, matki nie powinny być zniechęcane do przedłużonego karmienia z powodu niepewnych dowodów na  jego potencjał próchnicotwórczy in vivo. Jeśli karmienie piersią trwa powyżej roku, to biorąc pod uwagę wysokie stężenie cukru mlecznego i niskie stężenie mikro- i makroelementów w mleku kobiecym dziecko powinno mieć przeprowadzaną regularną kontrolę stomatologiczną. Rodzicom należy udzielić porady odnośnie prawidłowo zbilansowanej diety dziecka, fluoryzacji uzębienia oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Komunikat CNoL w sprawie karmienia piersią i odciągania mleka przez kobiety zakażone wirusem SARS CoV-2 lub chorujące na COVID-19

Podwyższona Higiena Laktatora - szczególne warunki w okresie pandemii COVID-19

KIEDY JEST WSKAZANA IZOLACJA DZIECKA i JAK JE WTEDY KARMIĆ? COVID-19